خانه / پیش بینی ها / عبور سامانه بارشی از جنوب غرب و جنوب کشور

عبور سامانه بارشی از جنوب غرب و جنوب کشور

۳ آذر ۹۵

بررسی اطلاعات هواشناسی و بازنگری ان ها نشان دهنده ظهور قوی تر از نرمال پر فشار سیبری بر روی بخش هایی از مناطق شمال شرقی و شمالی کشور می باشد که در تراز میانی جو با فرود کم فشار سودانی همزمان می باشد .

طی روزهای گذشته به دلیل گسترش سامانه پرفشار سیبری در بخش های اعظمی از کشور ، شاهد افت محسوس دما و بارش برف گسترده خصوصا در نوار شمالی کشور بوده ایم که این شرایط کماکان در ۲۴۰ ساعت آینده نیز در این مناطق تداوم دارد.

gfs_z500_norm_mideast_9

(آنومالی استاندارد شده ارتفاع ژئوپتانسیل تراز میانی جو در روزهای آتی)

اما در بخش های جنوبی کشور که از ابتدای پاییز و فصل زراعی جدید تاکنون بارش قابل ملاحظه ای روی نداده است همه منتظر آغاز بارش هستند و میخواهند بدانند که در روزهای آینده در کدام مناطق بارش خواهیم داشت.

اطلاعات هواشناسی به ما نشان می دهند که فردا پنج شنبه و پس فردا جمعه با آغاز فعالیت شاخه اول سیستم جنوبی ، در مناطقی از مرکز و جنوب استان بوشهر و بخش هایی از استان فارس و هرمزگان و کرمان و خراسان جنوبی بایستی منتظر ظهور ابرهای جوششی و رگبار و رعدوبرق و احتمالا ریزش تگرگ باشیم که در این روز شدت بارش ها در برخی نقاط جنوب فارس و جنوب بوشهر و کرمان می تواند منجر به آبگرفتگی معابر عمومی شود . ( بارش در ارتفاعات فارس و کرمان به صورت برف پیش بینی می شود)

gfs_tprecip_iran_40

(تجمع بارش باران بر حسب اینچ تا گام زمانی ۱۰ روز آینده براساس اپدیت امشب GFS )

روز شنبه ۶ آذر ۹۵ شاخه دوم سامانه بارشی ، از سمت خلیج فارس و بوشهر فعالیت خود را اغاز می کند و در این روز برای استان بوشهر و بخش هایی از استان فارس رگبار و رعدوبرق پیش بینی می شود که شدت بارشها در استان بوشهر خواهد بود.

از یک شنبه تا اواسط هفته آینده نیز در برخی نقاط استان بوشهر و خلیج فارس به سبب جوشش ابرهای تندری و در بعضی ساعات شاهد رگبار و رعدوبرق خواهیم بود.

طی چند روز آینده با توجه به تشکیل ابرهای کومولونیمبوس در برخی نقاط نیمه جنوبی کشور ، امکان وقوع بادگاستی (تندباد) های لحظه ای وجود دارد که کسانی که با دریا سر و کار دارند باید این نکته را جدی بگیرند .

در استان هرمزگان نیز طی روزهای آینده کماکان شاهد افزایش سرعت وزش باد در برخی ساعت و بروز پدیده گردوغبار و کاهش دید افقی خواهیم بود .

gfs_6hr_snow_acc_iran_40

(تجمع بارش برف بر حسب اینچ تا گام زمانی ۱۰ روز آینده بر اساس آپدیت امشب GFS )

درباره شهاب ولی زاده

نام و نام خانوادگی: شهاب ولی زاده اقجه متولد : 1372/08/25 زادگاه : شهرستان ملکان اذربایجان شرقی محل سکونت فعلی: شهرستان بوشهر تحصیلات: لیسانس هواشناسی