خانه / پیش بینی ها / آغاز ناپایداری های فصلی در جنوب کشور و پیش بینی تابستان ۹۵

آغاز ناپایداری های فصلی در جنوب کشور و پیش بینی تابستان ۹۵


با عرض سلام و خسته نباشید محضر مبارک کاربران وب سایت هواجناح (هواشناسی جنوب کشور) .
خوشبختانه از روز گذشته ( پنج شنبه ۲۴ تیر ۹۵ ) با توجه به فراهم شدن شرایط و فاکتورهای همرفتی ، در برخی مناطق استان های فارس و هرمزگان شاهد شکلگیری سریع ابرهای تندری جوششی موسوم به کومولونیمبوس بودیم که در برخی مناطق نیز گزارش بارش های شدید و کوتاه مدت به ثبت رسید.

این ناپایداری جوی موقت بوده و از امروز جمعه با توجه به تضعیف جریانات ناپایدار ، پیش بینی می شود تا اواسط هفته آینده جو آرامی بیشتر مناطق نیمه جنوبی کشور را در بر گیرد.

این پایداری جو با افزایش محسوس دما در روزهای آینده همراه است .

پیش بینی می شود از سه شنبه هفته آینده با تقویت جریانات همرفتی و با توجه به بالا بودن پتانسیل شاخص های ترمودینامیکی ، بار دیگر در بلندی ها و مناطق مرتفع و مستعد استان های فارس و جنوب سیستان و بلوچستان و هرمزگان و جنوب کرمان ، شاهد رشد ابر و رگبار باران و گاهی صاعقه همراه با ریزش احتمالی تگرگ باشیم.

این شرایط جوی تا اواخر هفته آینده نیز در مناطق مذکور و بیشتر در ساعات عصر و اوایل شب رخ خواهد داد .

در روزهای آینده و با تثبیت بیشتر خروجی مدل های هواشناسی در این مورد بیشتر خواهیم گفت و اطلاعیه و اخطاریه های لازم صادر خواهد شد.

و اما انچه که توجه همگان و بیشتر کاربران جنوبی نشین را به خود مشغول ساخته وضعیت آب و هوایی تابستان پیشرو می باشد……«بقیه در ادامه مطلب»…..

باید خدمت دوستان عزیز عرض کنیم که با توجه به بررسی های صورت گرفته بر روی آخرین داده های فصلی ، پیش بینی می شود تابستان سال جاری در برخی مناطق نیمه جنوبی کشور ناهنجاری هایی رخ دهد .

از اهم این ناهنجاری های جوی می توان به افزایش قابل ملاحظه دما طی سه ماهه تابستان جاری نسبت به نرمال سال های اخیر و همچنین به افزایش قابل ملاحظه بارش ها در برخی مناطق جنوبی کشور اشاره کرد.

بدین صورت که ناهنجاری های مثبت بارشی در بیشتر مناطق مرکزی و جنوبی زاگرس و استان های فارس و هرمزگان و کرمان نسبت به میانگین و نرمال بلند مدت پیش بینی می شود .

همچنین با اطلاعات کنونی و در صورت عدم تغییر الگوها بیشترین ناهنجاری ها در ادامه ماه ژولای و همچنین ماه آگوست میلادی روی خواهد داد و در ساعات عصر با تشکیل ابرهای تندری شاهد رگبار و رعدوبرق در برخی مناطق جنوبی کشور خواهیم بود.

شایان به ذکر می شوم که مونسون هند و توفان های حاره ای دریای عرب نیز امسال در وضعیت ضعیفی قرار دارند اما با این حال در شهریور ماه سال جاری احتمالا توفان زایی دریای عرب تقویت خواهد شد .

**پیش بین : شهاب ولی زاده از بوشهر**

Untitled

New layer…

درباره شهاب ولی زاده

نام و نام خانوادگی: شهاب ولی زاده اقجه متولد : 1372/08/25 زادگاه : شهرستان ملکان اذربایجان شرقی محل سکونت فعلی: شهرستان بوشهر تحصیلات: لیسانس هواشناسی