خانه / پیش بینی ها / رخنه دومین سامانه فعال بارشی به جنوب کشور

رخنه دومین سامانه فعال بارشی به جنوب کشور

بررسی نقشه های هواشناسی به ما نشان می دهند که جو آرام و نسبتا پایداری فعلا در نوار جنوبی کشور حاکم شده است که به دلیل تقویت پر ارتفاع جنب حاره در منطقه و عدم حرکت امواج ناپایدار از تراز میانی جو می باشد .

این پایداری جو در برخی مناطق شهرهای صنعتی و پرجمعیت نوار جنوبی همچون شیراز و بوشهر و …. می تواند منجر به افزایش غلظت الاینده های جوی شود که در ساعات صبح غبار صبحگاهی پدیده مشترک این استان ها خواهد بود.

اما در حال حاضر مرکز سامانه بارش زای فعالی بر روی شرق مدیترانه و منتهی علیه شمال دریای سرخ واقع شده است که در تراز میانی جو با جریانات کاملا ناپایدار همراهی می شود و پیش بینی می گردد با حرکت شرق سوی خود از اواخر وقت روز چهارشنبه ۲ دی از سمت جنوب غرب به میهن خوش نقشمان رخنه کند.

قرار گیری مناسب پر ارتفاع جنب حاره در روزهای آینده بر روی مناطقی از دریای عرب و تزریق رطوبت مناسب در تراز های مختلف جو به داخل سیستم و از طرفی همراهی موج ناپایدار پیش رو با تراف معکوس و کم فشار دریای سرخ شرایط بسیار ایده آلی را برای وقوع یک ناهنجاری بارشی گسترده در کل نیمه جنوبی کشور را فراهم می آورند.

با این تفاسیر پیش بینی می شود از پنج شنبه ۳ دی ماه لغایت یک شنبه ۶ دی ماه ۹۴ در بیشتر مناطق نوار جنوبی کشور شاهد افزایش ابر و بارش باران گاهی رعدوبرق و در مناطق مرتفع بارش برف باشیم.

پیش بینی وضعیت جوی نوار جنوبی در روزهای آینده استان به استان :

چهارشنبه ۲ دی ۹۴ : از بعدازظهر این روز از سمت جنوب خوزستان و شمال استان بوشهر بارندگی ها به صورت پراکنده اغاز می شود .

پنج شنبه ۳ دی ۹۴ : در این روز در استان های ایلام و لرستان و خوزستان و چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد و فارس و بوشهر و برخی مناطق اصفهان و یزد و کرمان رشد بار و بارش باران و گاهی رعدوبرق پیش بینی می شود. اما شدت بارش ها به سبب بارش شدید باران و گاهی تگرگ در برخی مناطق استان های  بوشهر و فارس و کهکیلویه و بویراحمد و تا حدی خوزستان در این روز می تواند منجر به آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها شود .همچنین بارش برف در مناطق مرتفع نیز می تواند اختلال در تردد وسائل نقلیه را موجب شود.خلیج فارس هم به سبب تدید وزش بادهای لحظه ای مواج و متلاطم می باشد.

جمعه ۴ دی ۹۴: بارش در استان های بوشهر و فارس و کرمان و جنوب یزد و استان هرمزگان پیش بینی می شود . در این روز شدت و اوج بارش ها و وقوع تگرگ با بیشینه هسته های بالای ۵۰میلی متر در برخی مناطق مرکزی و جنوبی بوشهر و همچنین در مرکز و جنوب استان فارس و برخی مناطق غربی و شمالی هرمزگان می تواند منجر به تلفات جانی و مالی و آبگرفتگی معابر عمومی شود .خلیج فارس در این روز مواج و متلاطم است .اوج فعالیت سیستم نیز در همین روز می باشد.

شنبه ۵ دی ۹۴: در این روز برای نقاط جنوبی استان بوشهر و جنوب شرق فارس و استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان و کرمان و خراسان جنوبی بارش باران و گاهی رعدوبرق پیش بینی می شود .شدت بارش ها در این روز در برخی نقاط کرمان و هرمزگان پیش بینی می شود.

پیش بینی می گردد این سیستم ناپایدار جوی از روز یکشنبه از مرزهای شرقی کشور را ترک کند که به دنبال ان جو آرامی از اوایل هفته آینده نوار جنوبی را در بر می گیرد.

Untitled

Untitled1

درباره شهاب ولی زاده

نام و نام خانوادگی: شهاب ولی زاده اقجه متولد : 1372/08/25 زادگاه : شهرستان ملکان اذربایجان شرقی محل سکونت فعلی: شهرستان بوشهر تحصیلات: لیسانس هواشناسی