خانه / پیش بینی ها / اخطاریه شماره ۴۵ سازمان هواشناسی دوشنبه مورخ ۹۴/۰۹/۰۹

اخطاریه شماره ۴۵ سازمان هواشناسی دوشنبه مورخ ۹۴/۰۹/۰۹

پیرو اطلاعیه ۷۹ مورخ۹۴/۰۹/۰۸ ، با تشدید بارش باران و  بارش برف در ارتفاعات در بعد از ظهر سه شنبه تا چهارشنبه وضع هوا دراستانهای نیمه غربی کشور و دامنه های البرز به شرح زیر پیش بینی می شود:….


۱-سه شنبه  ۹۴/۰۹/۱۰ : بارش باران و برف در ارتفاعات در غرب آذربایجان غربی، غرب کردستان، کرمانشاه، ایلام،  لرستان و شمال خوزستان  که در ایلام و لرستان و شمال خوزستان گاهی با رگبار و رعدوبرق و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و در برخی نقاط بارش تگرگ وجود دارد و در جاده های کوهستانی اختلال در تردد جاده ای به سبب بارش برف و لغزندگی پیش بینی میشود. جنوب عراق و شهرهای مقدس نجف و کربلا با وزش باد و در برخی نقاط گردوخاک و از اواخر وقت گاهی بارش پراکنده باران پیش بینی میشود.
۲- روز چهارشنبه ۹۴/۰۹/۱۱ : استانهای شمالغرب کشور (آذر بایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل و زنجان ) با بارش  پراکنده باران و در ارتفاعات بارش خفیف برف در برخی نقاط با اختلال در تردد جاده ای، استانهای جنوب غرب و غرب کشور (ایلام، جنوب کرمانشاه، شمال خوزستان، لرستان و کهگیلویه و بویر احمد ) با بارش باران و در ارتفاعات با بارش برف که در ایلام و لرستان و شمال خوزستان گاهی با رگبار ورعدوبرق و احتمال تگرگ و آبگرفتگی معابر عمومی وجود دارد. شهرهای جنوبی عراق  (نجف و کربلا ) با بارش پراکنده و گاهی با رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی میشود .
۳- پنجشنبه ۹۴/۰۹/۱۲:  بارش باران در استانهای کهگیلویه و بویر احمد ، چهارمحال بختیاری ،  شمال خوزستان  و در ارتفاعات زاگرس بارش برف،  در شمال و ارتفاعات البرز و شمالغرب کشور با فعالیت شاخه شمالی موج ، بارش برف و در استانهای واقع در غرب کشور بارش برف و باران پیش بینی میشود.
در شهرهای زیارتی جنوب عراق وزش باد شدید و کاهش محسوس دما (حدود ۱۰ درجه سلسیوس) پیش بینی میشود.
شایان ذکر است بتدریج با گذر این سامانه کاهش محسوس و قابل توجه دما در نیمه شمالی کشور از جمعه تا یکشنبه هفته آتی پیش بینی میشود که در شمال، شمال شرق و شمالغرب کشور دمای کمینه به زیر صفر درجه سلسیوس خواهد رسید و برخی نقاط در شمال شرق کشور در این مدت بیش از ۱۵ درجه افت دما خواهد داشت.
از اینرو توصیه می شود با توجه به وضعیت جوی پیش بینی شده اقدام لازم برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی توسط هموطنان گرامی و سازمانها و ارگانهای مسئول به شرح زیر بعمل آید:
– احتیاط لازم و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی در جاده های کوهستانی مناطق یاد شده.
– انجام پیش گیریهای لازم در مناطق جنوبغرب کشور در مناطقی که احتمال آبگرفتگی معابر وجود دارد.
– عدم تردد در مناطق کوهستانی جنوبغرب به سبب احتمال رعدوبرق و احتیاط لازم برای جلوگیری از خسارت در مناطق جنوبغرب کشور به سبب بارش تگرگ.

درباره یوسف-جناح